מהם החוקים החשובים בביטוח רכב?

מזל טוב! רכשתם רכב חדש מסוכנות מכוניות, מיד שנייה או אפילו מחברת ליסינג או חברת השכרת רכבים וכעת אתם רוצים לבטח את המכונית שלכם – דבר שחשוב ואף חובה לעשות כדי שתהיו מכוסים בכל זמן, כמו גם שתוכלו ליהנות מהשתתפות עצמית בכל מקרה של תאונה, פגיעה וגניבה כמו גם כדי שתוכלו להגן על עצמכם מפני תביעות.

ואכן בכל הנוגע לרכישת רכב מסוכנות כמו גם מחברת השכרת רכב או אפילו ממוכר פרטי, חשוב שיהיה לכם את כלל המידע הנחוץ כדי להבין איזה ביטוח יש לבחור ומהם החוקים החשובים שיש לשים לב אליהם בביטוח רכב.

אז מה אומר החוק לגבי ביטוחים מסוגים שונים? ולמה צריך לשים לב בכל הנוגע לבחירת סוג הביטוח? כל המידע החשוב בהמשך.

אם אתם רוצים לבטח את הרכב שלכם, חשוב בתחילה שתכירו את סוגי הביטוח השונים ותדעו מה אומר החוק לגבי הביטוח שחייב להיות לכם ובמה ניתנת לכם זכות הבחירה:

ביטוח רכב

ביטוח חובה – כיסוי שכל בעל רכב חייב

בתחילה חשוב להכיר את ביטוח החובה שכל אחד חייב לבצע עם רכישת הרכב, כאשר משרד התחבורה מחייב לבצע אותו, בזמן שללא ביטוח חובה אסור להחזיק את הרכב, כמו גם לנהוג בו או להזיז אותו אפילו מטר אחד!

ביטוח חובה מקנה כיסוי ביטוחי בסיסי שכולל כיסוי נזקי גוף במקרה של פגיעה ותאונה, הוא מבטח את הנהג בביטוח כזה ואת נוסעי הרכב, אך הוא לא תקף במידה וישנה פגיעה שנגרם בגינה נזק לרכשו.

ביטוח זה מחירו קבוע בכל חברות הביטוח והוא נקבע על ידי משרד הרישוי ומעודכן בכל תקופה.

ביטוח מקיף – אופציה שלא כדאי לוותר עליה

בנוסך לביטוח החובה, רבים בוחרים גם לבטח את רכבם בביטוח מקיף המכסה נזקים שעולים להיגרם לרכב בעת תאונה, נזקים שונים של מפגעי הטבע, נזקי אש ומים, כמו גם נזקים שהתרחשו עקב ניסיונות גניבת רכב.

ביטוח זה פופולארי בקרב בעלי מכוניות חדשות או כאלה שנקנו מחברת השכרת רכב, בעוד שבעלי רכבים חדשים כמעט כולם מבטחים את הרכב בביטוח מסוג זה.

סכום התשלום שיש לשלם על ביטוח זה משתנה לפי מספר פרמטרים חשובים, כמו גיל הנהג, תאונות ועבירות שביצע הנהג, סוג הרכב, ועוד.

ביטוח צד ג – תמיד טוב שיש

סוג של ביטוח נוסף שתמיד טוב שיש הוא ביטוח צד ג' והוא כזה שיקנה לכם את היכולת לקבל החזר על נזק שנגרם לרכב אחר בעת תאונה. ביטוח זה מבטיח כי חברת הביטוח תשלם את עלות הנזקים שנגרמו לרכב שבו המבוטח פגע, כך שאם אתם מחזיקים בפיאט פונטו שנת 98 ופגעתם במרצדס שנת 2019  – אתם יכולים להיות בטוחים כי לא תצטרכו לשלם הון עתק על תיקון הרכב שנפגע.

עם זאת הפופולאריות של ביטוח צד ג' הינה בקרב אנשים שרכשו מכוניות חדישות יותר והוא מתאים למי שרוצה לקבל שלל שירותים נוספים בביטוח הרכב כמו: ביטוח גרירה, שמשות, רכב חלופי ועוד.

אבל למה צריך לשים לב בביטוח רכב?

שירותים

כיום מתחרות חברות הביטוח על לב הלקוח, כאשר כל חברה מציעה שלל כיסויים ושירותים למבוטחים שלה, ולכן חשוב בקבלת הצעת המחיר ואת התנאים, לבדוק איזה חברה מקנה לכם יותר שירותים שימושיים ואיזה חברה תאפשר לכם את התנאים הטובים ביותר, החל משירותי גרירה ורכב חלופי, דרך תיקון שמשות הרכב, הגנה משפטית בהליכים משפטיים ועוד.

סעיפי השתתפות עצמית

מרבית ביטוחי הרכב מאפשרים השתתפות עצמית בעת תאונה או נזק שנגרם לרכב אחר בזמן תאונה, או לנזק שנגרם לרכב של המבוטח. לכן יש לבדוק מהו גובה ההשתתפות העצמית וכמה תדרשו לשלם במקרה ביטוחי.

חשוב לשים לב כי אתם מקבלים גם הגנה משפטית או כל שירות שאתם עלולים להזדקק לו בעת תביעה או מקרה ביטוח.

השוואת מחירים

חשוב לבצע השוואת מחירים בין העלויות של הביטוח בין החברות השונות ולבחור את ההצעה האטרקטיבית ביותר, אך גם את זאת שמקנה לכם יותר כיסויים והטבות שמתאימות לסוג הרכב שלכם ולצרכים שלכם.

בדיקת האותיות הקטנות

חשוב לא להתעצל וכן לקרוא את ההסכמים והחוזה שאתם חותמים עליהם מול החברות השונות ולשים לב לכל סעיף ולהבין מה הוא אומר, כמו למשל במקרים של כיסוי נזקי שמשות יש לבדוק האם הוא כולל גם שמשה עליונה ברכב "שמשת השמש" או רק כיסוי נזקים של שמשות קדמיות.

שימו לב גם מה סעיף החלפים אומר? האם הוא כולל חלפים מקוריים של היצרן או חלפים גנריים. כל אלה ואחרים חשובים במיוחד בעת קבלת הפיצוי או הכיסוי הביטוחי.

שירות והמלצות

בחרו חברת ביטוח שיש לה שירות טוב, שזמינה עבורכם בכל מקרה ביטוחי, כמו גם בעת צורך בשירותי גרירה ורכב חלופי ובחרו חברת ביטוח מומלצת וכזאת שקיבלה ביקורות טובות! בכך תוכלו לבטח את הרכב שלכם בצורה מושלמת!