עמותת אחינועם בראשות רפי, משה ואיל אדרעי פועלת לטובת שיוון הזדמנויות בפריפריה בישראל

אם נבחן לעומק את החברה הישראלית ומרכיביה, נראה כי על אף הרצון לחברה שוויונית ומתוקנת, קיימים עדיין הרבה מאד פערים בין שכבות וקבוצות שונות באוכלוסייה. אותו הפער לא קורה יש מאין, והוא תוצאה ישירה של המקום בו נולדת. בני נוער שנולדו באזורים נחשלים למשפחות שידן אינה משגת, הם כאלה שמראש נקודת הפתיחה שלהם היא גרועה הרבה יותר משל בני נוער רבים בישראל.

למרבה המזל, יש מי שחותר באופן מתמיד לתיקון ושינוי המציאות הזו – עמותות וארגונים ללא מטרות רווח שחרטו על דגלם לקדם שוויון הזדמנויות בין בני הנוער בישראל. ומתוך שלל העמותות שעוסקות בתחום, עמותה אחת בולטת במיוחד בעשייה ובמחויבות שלה לנושא שנקראת עמותת אחינועם בראשות האחים איל, משה ורפי אדרעי. אנחנו רוצים לספר לכם את הסיפור המרגש ומעורר ההשראה שלה כעת.

הסיפור של משפחת אדרעי

על אף שכיום מדובר על אנשי עסקים מצליחים ומוכרים במשק הישראלי, החיים לא תמיד האירו פנים לאיל משה ורפי אדרעי מעמותת אחינועם. הם נולדו בפריפריה למשפחה מעוטת יכולת הם הורים חרוצים שעבדו קשה ועדיין לא תמיד הצליחו לשים אוכל על השולחן. למרבה המזל, מתוך הערכים שספגו בבית של אהבת הארץ, איתנות וחיזוק הדדי, הם הצליחו לצמוח ולפרוץ. בתחילה יצאו לעבוד בתור נערים כדי לתרום לכלכלת הבית, ובהמשך, עם גיוסם לצה״ל, הצליחו להשתבץ ליחידות מובחרות בצה״ל והשתחררו אחרי שירות בהצטיינות. בניגוד אליהם, רבים מחבריהם באותם הימים לא זכו לאותה הצלחה ואפילו התדרדרו לעולמות של פשע ואלימות.

כאמור, השלושה הפכו ברבות השנים לאנשי עסקים מצליחים, ובשלב הזה החליטו להעניק בחזרה לקהלה, ומה יותר נכון מלתת לאותם בני ובנות נוער שנמצאים בדיוק באותה הנקודה בה היו הם עצמם בילדותם. כך הוקמה העמותה ב-2018, וזה הזמן להבין בדיוק מה היא עושה עבור בני הנוער מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית בישראל.

 

הפעילות של עמותת אחינועם

האחים איל, משה ורפי אדרעי מעמותת אחינועם מקדמים מדי שנה כמה פרויקטים קבועים של ליווי וחניכה לטווח רחוק, ויוזמים בכל עת פרויקטים מזדמנים וחד פעמיים. למשל, בתקופת הקורונה גייסה העמותה עשרות אלפי מחשבים עבור בני נוער שאין להם מחשב בבית, כך שיוכלו להמשיך ללמוד עם חבריהם לכיתה בזום ולהדביק את קצב הלימודים. הנה כמה מהפרויקטים המעניינים והחשובים ביותר שלה:

פרויקט הליווי המקיף:

מדובר כאן על פרויקט ארוך טווח שמתחיל באיתור של בני נוער שנפלו בין הכיסאות ולא מקבלים טיפול מרשויות הרווחה. עמותת אחינועם מצמידה להם חונכים, דואגת לעזרה קבועה בלימודים, מכוונת אותם לתחביבים ותחומי עניין חדשים, מציעה סבסוד לחוגים ועוד.

תוכנית המלגות:

מעבר לסיוע הישיר דרך פרויקטים של ליווי, מקפידה עמותת אחינועם להעניק מדי שנה מלגות בסכומים של מאות אלפי שלקים. מן הסיוע הכספי נהנות משפחות של נוער בסיכון, בני נוער שזוכים לליווי וחניכה, נערות ונערים בסיכון הזקוקים לליווי סוציאלי או פסיכולוגי מתאים וכן הלאה.

תוכנית ההכנה לצה״ל לבני העדה האתיופית:

תוכנית מיוחדת שנותנת ליווי לנערים מהעדה האתיופית לקראת שירות משמעותי בצה״ל. מתחילים בגיל 16 עם חניכה קבועה, הכנה פיזית והכנה למיונים, רכישת כישורי מנהיגות וחוסן מנטלי, היכרות עם המערכת הצה״לית ועוד. הליווי ממשיך אגב גם לתוך השירות עצמו.

לסיכום

עמותת אחינועם עושה שינוי של ממש ועוזרת לקדם אלפי בני נוער בישראל מדי שנה. חשוב להכיר את אופי הנתינה ונקווה שנראה עוד הרבה דברים טובים במשך השנים!