עידו עוז, מומחה משכנתאות, מסביר: מה חשוב לדעת לפני שלוקחים משכנתא?

משכנתאות, למרות שהן חיוניות בהנגשת בעלות על בתים, יכולות להיות מבוך עבור רבים. הן מלאות בתנאים, החלטות וניואנסים. כשאתם נכנסים לאחד האתגרים הפיננסיים המשמעותיים ביותר בחייכם, בהחלט כדאי שתהיה לכם הדרכה ראויה. מאמר זה משמש להבהיר ולחשוף את הדברים החיוניים שאתם צריכים לדעת לפני שאתם לוקחים משכנתא. בין אם אתם לוחקים בפעם הראשונה או רק רוצים לוודא שאתם מבינים את הדברים הבסיסיים, בואו להכיר יחד איתנו את הבסיס של עולם המשכנתאות, ולהבטיח שאתם לא רק מעודכנים אלא גם בטוחים בצעדים הבאים שלכם.

מה זה משכנתא?

בבסיסה, עידו עוז מסביר כי משכנתא היא הלוואה המשמשת במיוחד לרכישת נדל"ן. בהסכם משכנתא, הקונה לווה כסף ממלווה (בדרך כלל בנק או חברת משכנתאות) כדי לקנות בית או נדל"ן אחר. עם הזמן, הלווה יחזיר את ההלוואה, בתוספת ריבית, עד שהנכס ישולם במלואו.

סוגי משכנתאות

לפני שאתם מתחייבים למשכנתא, חשוב להבין מהם הסוגים השונים הקיימים ואיזה מהם מתאים למצבכם הכלכלי ולמטרות ארוכות הטווח שלכם.

 • משכנתאות בריבית קבועה הן הנפוצות ביותר. יש להן ריבית קבועה ותשלומים חודשיים שלא משתנים לעולם. המשמעות היא שתדעו בדיוק מה יהיה התשלום החודשי שלכם לכל אורך חיי ההלוואה.
 • משכנתאות בריבית משתנה מגיעות עם ריביות שיכולות להתאים לאורך זמן, בדרך כלל ביחס למדד. לפי ההסבר של חכם משכנתאות, התשלום החודשי שלכם יעלה או יירד אם שיעור המדד יעלה או ירד.
 • משכנתאות בריבית בלבד מאפשרות לכם לשלם רק את הריבית למשך מספר מסוים של שנים. לאחר תקופה זו, תתחילו לשלם גם ריבית וגם קרן.

 

גורמים המשפיעים על שיעורי המשכנתא

מספר גורמים יכולים להשפיע על ריבית המשכנתא שלכם. חכם משכנתאות מציינים כי הגורמים העיקריים הם:

 • דירוג אשראי: דירוג אשראי גבוה יותר מביא פעמים רבות לריבית נמוכה יותר.
 • מקדמה: מקדמה גדולה יותר יכולה להוביל לריבית נמוכה יותר.
 • תקופת ההלוואה: בדרך כלל, בהלוואות לטווח קצר יש ריביות נמוכות יותר מאשר בהלוואות לטווח ארוך יותר.
 • גורמים כלכליים: אינפלציה, אינדיקטורים לצמיחה כלכלית ומדיניות הפדרל ריזרב יכולים להשפיע על שיעורי המשכנתאות.

מקדמה וביטוח משכנתא פרטי

המקדמה היא החלק הראשוני שאתם משלמים מראש בעת רכישת בית. חכם משכנתאות מציינים כי הסטנדרט עומד על מקדמה של כ-20% מערך הבית, אם כי זה יכול להשתנות. אם המקדמה שלכם נמוכה מ -20%, ייתכן שיהיה עליך לשלם ביטוח משכנתא פרטי.

הבנת עמלות ועלויות נוספות

כפי שמסבירים בחכם משכנתאות, המשכנתא מגיעה לרוב עם מגוון עמלות ועלויות נוספות:

 • עמלת יזום: היא מכסה את עלויות הניהול של המלווה. זה בדרך כלל על 0.5% עד 1% מסכום ההלוואה הכולל.
 • עמלת שמאות: לפני שהוא מלווה לכם כסף, הבנק יצטרך לקבוע את שווי הנכס, והערכה זו דורשת תשלומי עמלה.
 • בדיקות: למרות שלא תמיד נדרשות, בדיקות רכוש הן רעיון טוב כדי להבטיח שבבית אין בעיות נסתרות.
 • עלויות סגירה: אלה יכולות לכלול תמהיל של האגרות שהוזכרו לעיל, כמו גם ארנונה, ביטוח שנתי לבעלי דירה ועוד.

חשיבות האישור מראש

לפני שאתם מתחילים לחפש בתים, עידו עוז ממליץ לקבל אישור מראש למשכנתא. תהליך זה דורש מהמלווה לבדוק את המידע הפיננסי שלכם ולקבוע כמה כסף הוא יהיה מוכן להלוות לכם. אישור מראש מראה למוכרים שאתם קונים רציניים עם האמצעים הכספיים לרכוש את הבית שלהם.

בהתחשב באורך ההלוואה

משכנתאות יכולות להשתנות באורכן, אך התנאים הנפוצים ביותר הם 15 ו -30 שנה. בעוד משכנתא של 30 שנה עשויה לכלול תשלומים חודשיים קטנים יותר, טווח של 15 שנה יכול לחסוך לכם תשלומי ריבית רבים לאורך חיי ההלוואה.

קנסות אפשריים

לפני החתימה הסופית על המסמכים, בררו לגבי קנסות פוטנציאליים. חלק מהמלווים גובים עמלות אם אתם משלמים את המשכנתא שלכם מוקדם מהצפוי, מה שנקרא קנסות פירעון מוקדם. חשוב לדעת אם אלה חלים על ההלוואה שלכם.

לסיכום

היציאה לדרך לבעלות על בית באמצעות משכנתא היא צעד יחיד במינו, השזור בשאיפות ובמורכבויות. בעוד החלום של בעלות על בית הוא רק ההתחלה של הדרך, ההיבטים הטכניים של משכנתאות דורשים תשומת לב זהירה בכל צעד. כפי שראינו, החל מהבנת עקרונות הליבה של סוגי משכנתאות שונים ועד לפענוח שלל העמלות והמשמעות של אישור מראש, ידע הוא המפתח. בתחום הפיננסי העצום הזה, אם תהיו מוכנים כראוי תוכלו להשתמש בכלים הנכונים לקבל החלטות שתואמות את המטרות ארוכות הטווח שלכם ואת יכולות הפיננסיות שלכם. לכן, כשאתם עומדים על סף ההתחייבות הפיננסית אולי המשמעותית ביותר בחייכם, זכרו שהבנה, בהירות ובדיקת נאותות הם החברים הטובים ביותר שלכם. נצלו אותם, ומי ייתן והמסע שלכם לבעלות על בית יהיה מספק כמו החלומות והזיכרונות שתבנו בביתכם החדש.