קונים סמארטפון חדש? כדאי שתדעו מה ההבדל בין יבואן רשמי ליבוא מקביל

רכישת סמארטפון היא לא דבר של מה בכך. זו אמנם לא רכישת דירה עם משכנתא מהבנק, אבל בכל זאת מדובר במוצר חיוני בחיי היום יום לרובנו והוא גם עולה מאות עד אלפי שקלים. כך שמשמעותי מאוד, ממי רוכשים מוצרים מסוג זה. ניתן לרכוש ממגוון חנויות ורשתות, אך גם מיבואנים. בכל מקרה, חשוב להבין ולקחת בחשבון, את ההבדלים השונים שישנם בין יבואן רשמי ליבוא מקביל.

יבוא רשמי

יבואן רשמי, כשמו כן הוא – ממונה באופן רשמי על ידי היצרן, לייבא ולמכור את מוצריו במדינה מסוימת. הוא גם מחויב לעמוד בכללים מסוימים של היצרן. בכך יש מעין יישור קו והבטחת איכות מראש. לדוגמה, אם תיכנסו לאתר הבא, תמצאו כי "רונלייט" הם יבואנים רשמיים של כל המוצרים המופיעים באתר, כולל סמארטפונים. למצב זה, יש יתרונות רבים עבור הלקוחות. הם מקבלים אחריות, הדרכה, תמיכה ותיקונים, כולל שימוש בחלפים מקוריים. יבואן רשמי הוא לרוב גם גדול יותר בהיקף פעילותו ולכן, יש לו יותר אנשי תמיכה ושרות ומלאי חלפים, שהוא לרוב גדול יותר מיבואנים מקבילים.

יבוא מקביל

יבוא מקביל, מתרחש באופן הבא (נמחיש מנקודת מבט של ישראל): מוצר מסוים נרכש בחו"ל מהיצרן, כאשר אותו מוצר נועד במקור להימכר במדינה בה הוא נרכש. יצרן המוצר קבע מחיר מומלץ שונה, במדינות השונות שבהן הוא מוכר וכאן אנו מדברים על רכישה במדינה בה מחיר זה נמוך במיוחד. כעת, הרוכש מוכר אותו בישראל – אחת מהמדינות שהכי יקר לחיות בהן, בה יצרנים מתמחרים בהתאם – יותר גבוה. יבואן זה, מרוויח מהבדלי המחיר, אשר עשויים להיות גבוהים יותר ככל שרמת המחיר של המוצר גבוהה. כמו כן, היבואן המקביל נהנה מפעילויות השיווק והפרסום, שהיבואן הרשמי בישראל מבצע. יבוא מקביל עשוי להיות חוקי או שלא, בהתאם לחוקי המדינה. בישראל, פעילות זו מוגדרת כחוקית.

קונים סמארטפון חדש? כדאי שתדעו מה ההבדל בין יבואן רשמי ליבוא מקביל

עוד הבדלים משמעותיים

בין שני סוגי היבואנים, יש עוד כמה הבדלים, אשר משמעותיים להחלטה אצל מי מהם לרכוש את המכשיר:

מחיר

רכישה מיבואן מקביל, תהיה פעמים רבות זולה יותר. מאחר שסמארטפון הוא מוצר יקר יחסית, ההבדלים במחיר הרכישה עשויים להיות משמעותיים. אלא שההוצאות לא מסתיימות כאן. חלקי חילוף ותיקונים עבור המכשיר, עשויים להיות גם הם יקרים, אם הם יידרשו בהמשך. אז מחד, חלקי חילוף מקוריים יהיו כנראה יקרים יותר. אבל מאידך, חלקי חילוף לא מקוריים, אולי אפילו מזויפים ותיקונים ברמה לא מיטבית, עשויים לגרום להוצאות נוספות, שלא לומר עוגמת נפש. וודאי אם תגיעו למצב שבו נאלצים לרכוש סמארטפון חדש במקום זה שרכשתם מיבוא מקביל.

איכות

מחויבות היבואן הרשמי לסטנדרטים של היצרן, פירושה שאתם מקבלים איכות לכל אורך הדרך: דגם איכותי, מיצרן איכותי, דרך יבואן איכותי.

מה כלול?

האם כלולים באריזה כל החלקים שאמורים להגיע עם המוצר? האם את חלקם היבואן המקביל מוציא מהאריזה ומוכר בנפרד? מה כלול בתוכנה שמגיעה עם המכשיר? אצל יבואן רשמי, יש מפרט קבוע ומסודר לכל הדברים האלה.

יציבות

בדרך כלל, יבואן מקביל הוא בעל סיכוי גדול יותר להיסגר. ם זה יקרה, לא תוכלו לקבל ממנו שרות וגם לא מהיבואן הרשמי (עבור המוצר שרכשתם מהיבואן המקביל).

לסיכום

עד כמה חשובים לכם ההבדלים האלה? כאשר מדובר במוצר מורכב כמו סמארטפון, בשונה ממוצר פשוט כמו קומקום, ישנו סיכוי גדול שהם יקבלו ביטוי. כך שאלה לא הבדלים של מה בכך. מומלץ לקחת זאת בחשבון.