מה חשוב לדעת לפני שקונים דירה?

העסקה הגדולה ביותר שתבצעו במהלך חייכם היא כנראה רכישת הדירה. כיום לא קל לרכוש דירה בישראל, אבל זוגות רבים מצליחים לעשות זאת ולקנות את דירת חלומותיהם. נכון, מדובר בתהליך ארוך ולעיתים גם מתיש, אבל אין ספק שהעבודה הקשה משתלמת בסוף. לפני שתמהרו לשלם סכומי עתק על הדירה החדשה שלכם, יש כמה דברים שאתם חייבים לבדוק:

טיפים לקניית דירה

אזור מגורים וסביבת הדירה

זה לא משנה אם מדובר בדירה חדשה מקבלן או בדירת יד 2, כי בדיקת סביבת הדירה רלוונטית בשני המקרים הללו. סביר להניח שהחיפושים אחר הדירה האידאלית שלכם נעשים בעיר בה אתם רוצים לגור, לרבות השכונה, אבל מה לגבי סביבת הבניין? כדאי להגיע לאזור במהלך ימות השבוע ובשעות היום בכדי לראות האם האזור רועש, אם הכבישים פקוקים או שיש מטרד מסוים ברחוב. אתם לא רוצים לגלות את הדברים הללו לאחר חתימת החוזה, לכן חשוב שתוודאו זאת מבעוד מועד. דבר נוסף שכדאי לברר הוא זמינות התחבורה הציבורית באזור, בייחוד אם אין ברשותכם רכב פרטי. מעבר לזה, אם אתם מתכננים להרחיב את המשפחה, כדאי לבדוק אודות גני ילדים ובתי ספר הסמוכים לבניין. יתרה מזאת, בררו אם אמורים להתרחש פרוייקטי תמ"א 38 באזור, משום שדבר זה עשוי להפריע לאיכות החיים התקנית ולשקט השכונתי.

קונים דירה יד 2? וודאו מי הבעלים בטאבו

במהלך רכישת דירה יד 2 אתם חייבים לוודא שבעלי הדירה שכתובים בטאבו, הם אכן האנשים להם אתם עומדים לשלם את מיטב כספיכם. בקשו מהם להזדהות בפניכם באמצעות תעודת זהות, כך תוכלו לוודא שהם אכן האנשים שהם טוענים שהם ולאחר מכן בדקו את שמות בעלי הדירה הרשומים בטאבו. מעבר לזה, כדאי לברר שאין עיקולים או חיובים על הדירה ושלא עתיד להתקיים בה תמ"א 38 בשנים הקרובות.

ומה עם המשכנתא?

המילה משכנתא נשמעת מרתיעה לעיתים, אבל התהליך עשוי להיות פחות מורכב ממה שנדמה לכם. אם אין לכם את כל הסכום הנדרש בכדי לרכוש את הדירה, סביר להניח שתצטרכו משכנתא. בררו מהו גובה המשכנתא לו אתם זכאים והתייעצו עם עורך דין לענייני נדל"ן או עם יועץ משכנתאות בנוגע לתהליך. מדובר בהרבה מאוד כסף, לכן לא כדאי לקחת החלטות פזיזות וכן להיוועץ באנשי מקצוע. מעבר לזה, תוכלו לקרוא אודות התחום ולהשתתף בהרצאות שונות כדוגמת ההרצאות של מרכז הנדל"ן.

בדקו את הדירה באופן יסודי

בטרם כניסתם לדירה, בייחוד ברכישת דירה יד 2, בדקו היטב את הדירה וחפשו אחר ליקויים שונים, החל מבזיקת הברזים וזרם המים, עובש במקלחת, תקינותם של התריסים, שקעים  לא פעילים וכו'. בקשו מבעלי הדירה הנוכחיים לתקן את כל הליקויים הללו בטרם ביצוע העסקה וחתימה על החוזה. כמו כן, תוכלו להיעזר בשמאי מקרקעין או קבלן שיפוצים שיגיע לחוות את דעתו בנוגע לתקינות הנכס.

קראו את החוזה בדקדוק

חתימת חוזה לרכישת דירה חייב להיעשות בליווי עורך דין בתחום, זה יחסוך מכם הרבה כאבי ראש או בעיות בהמשך. העבירו לעורך הדין שלכם טיוטה של החוזה ובקשו ממנו לקרוא אותה ביסודיות ולציין עבורכם את הסעיפים הבעייתיים. וודאו שהמחיר הנקוב בחוזה הוא המחיר שסוכם עמכם, לרבות כל התשלומים הנלווים. כמו כן, בקשו מעורך הדין לוודא שהחוזה מגן עליכם במידת הצורך.

מצאתם את דירת חלומותיכם? בדקו אותה היטב ואל תשכחו להתייעץ עם אנשי מקצוע שיסייעו לכם לקבל את ההחלטות הנכונות. לאחר חתימת החוזה, תוכלו להתחיל לתכנן את נראות הבית, לרכוש ריהוט חדש ולחכות בסבלנות עד ליום המעבר. תתחדשו!