השתלת שיניים: כל מה שצריך לדעת שלב אחר שלב

השתלת שיניים

מאז שהגיעה אלינו טכנולוגיית השתלת שיניים, יותר ויותר אנשים יכולים לשקם את חלל הפה, לחייך בפה מלא ולהנות ממראה אסתטי של שיניים חזקות שנמצאות כולן במקומן ללא חוסרים, לבנות ונאות למראה. אבל מהם השלבים בתהליך ההשתלה? מהן העלויות? ומהו זמן ההחלמה הצפוי? כל הפרטים, בהמשך.

כיצד מתבצע ההליך?

השתלת שיניים הוא תהליך רפואי שמתבצע על ידי רופאי שיניים שעוסקים בכירורגיה. מדובר בתהליך ניתוחי שיש בו שלבים כמו: בדיקות וצילומים, אבחון חלל הפה ותכנון מערך העבודה. לאחר מכן מגיעים שלבים כמו ההשתלה וקליטת השתל, ולבסוף השלב הסופי של השתלת שיניים, עיצוב ושיקום חלל הפה.

אבחון בדיקות וצילומים

זהו השלב הראשון שבו מבצע רופא השיניים בדיקה ויצירת תכנית מתאימה למטופל. בשלבים הראשונים יערכו צילומי CT (בדיקת הדמיה), צילומים להשתלה, בדיקות קליניות והערכת סיכויי ההצלחה של קליטת השתלים בחניכיים. שתלים הם שיניים מלאכותיות באיכות גבוהה שמוברגות בטכנולוגיה מיוחדת ומתקדמת לחניכיים. לכן שלב האבחון חשוב מאד כדי להבין כיצד יגיבו החניכיים להליך. בזמן הבדיקות והאבחון נבדקות גם עצמות החניכיים, כאשר המומחים בודקים ובוחנים את הממדים של העצמות ואת הדרכים למקם אברים חדשים בחניכיים. כעת בוחר המומחה את סוג השתל ומשתף את המטופל בבחירה.

שלב ההשתלה הראשוני

כעת מתחיל שלב ההשתלה הראשון, אך לא לפני שהמטופל מבצע טיפולי עקירה דרושים, ניקוי אבן משיניים בריאות, טיפולי שורש וכולי. המטרה לאפשר מרחב נקי לעבודה ללא זיהומים. תהליך ההשתלה עצמו הוא ניתוח לכל דבר בו מנתקים את החניכיים מהעצם שנמצאת באזור התחתון שלהם, חושפים את העצם, מבצעים חתכים תוך שמירה על כלי דם שלמים וקובעים את מיקום השתלים בצורה נכונה עם מרווח של מילימטרים סביב השתל.

לאחר בחירת המיקומים לשתלים מבצעים הרופאים קדח בעצם עם התאמה לעומק של החדרת השתלים כך יוצרים שורשים מלאכותיים עשויים מטיטניום שמוכנסים אל העצם בצורה שתאפשר יציבות מלאה כדי שהשתלים יאריכו ימים.

כעת המטופל נכנס לתקופת המתנה שבה השתלים נקלטים בגוף והרופא מבצע מעקב כדי ולהבין כיצד החניכיים והגוף מקבלים את הגוף הזר. תקופת ההמתנה אורכת מספר קטן של חודשים בדרך כלל בהם מתחילים להיווצר תאי עצם שמתחברים לשתל וקולטים אותו. לאחר התהליך הספציפי הזה נעשה ביצוע סופי של הברגת שתלים. על השתל מניחים כיפית ריפוי וכתר שנראה כמו שן אמיתית ומתפקד כמו שן אמיתית למשך עשרות שנים!

ומה לגבי זמן החלמה?

קשה לומר שתהליך זה אינו כואב או נוח במיוחד, אבל הוא שווה את המאמץ וההקרבה שכן באמצעות השתלת שיניים אנשים מרגישים שהאופן שבו הם מחייכים נעים יותר ויש כאלה שחייהם משתנים לחלוטין, לטובה כמובן. זמן ההחלמה יכול לערוך עד חצי שנה ואפילו יותר בעוד שבזמן זה יש להגיע לביקורות אצל רופא השיניים ואט אט להתרגל לשיניים החדשות ולדרך לטפל בהן, החל מניקוי שיננית עד לאכילה נכונה וביצוע טיפולי תחזוקה.

ומה העלויות?

עלויות השתלת שיניים אינן נמוכות והן יכולות להגיע ל-2000-4000 שקלים בממוצע לכל שן תלוי מה מצבה ואיזה טיפול דרוש לפני ההשתלה. מרפאות שיניים ברחבי הארץ יספקו לכל אחת ואחד הצעת מחיר שתכלול גם טיפולים שיש לבצע בשיניים שיישארו וגם את מחיר השיניים החדשות.

השוו בין מחירים ובחרו מרפאת שיניים טובה ללא פשרה על איכות, טיפול פרטני, מיומנות וניסיון הרופא. חפשו המלצות על רופא שייניים טוב ברשת ופורומים שעוסקים בהשתלת שיניים. כך תוכלו לבחור בטוב ביותר ולקבל תוצאות מדהימות! בהצלחה.