לקראת הבחירות: מה יעזור לכם לבחור הפעם?

בחירות 2019 כבר מעבר לפינה, ובכל מקום ניתן לראות כתבות, תשדירים וראיונות של חברי כנסת, מועמדים חדשים ומפלגות שונות. יש לא מעט מפלגות לבחור בהן, וגם אם נדמה שהבחירה היא בין מפלגת כחול לבן (גנץ-לפיד) לבין מפלגת הליכוד (בנימין נתניהו), כדאי לדעת שיש עוד מפלגות ייחודיות, ואפילו מפלגות חדשות. איך תדעו למי להצביע? ריכזנו כמה טיפים בנושא:

בחירות 2019

הישארו מעודכנים

אזרחים שצורכים חדשות מידי יום, מצליחים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה בפוליטיקה הישראלית ובכנסת, כך הם מעורים בנושאים המרכזיים במדינה, מכירים את עמדותיהן של כל המפלגות ויכולים להצביע בהתאם. אחד הנושאים שעומדים על סדר היום של לא מעט מפלגות הוא חוק הלאום, כשיש מפלגות שמתנגדות בתוקף לקיומו של החוק ויש מפלגות שמעודדות אותו. למעשה, תוכלו לראות אילו מפלגות מחזיקות בעמדות הזהות לעמדות שלכם, עם אילו פעולות אתם מסכימים ולאילו מתנגדים, ותוכלו לקבל מעט מושג על מיהי המפלגה לה תעניקו את קולכם בקלפי.

הבינו מה חשוב לכם

האם אתם בעד נישואים אזרחיים? האם אתם רוצים שתופעל תחבורה ציבורית בשבת? האם הנושא הביטחוני חשוב לכם יותר מהנושא החברתי? גובהו של שכר המינימום מפריע לכם? כל אלו ועוד, הן שאלות שאתם צריכים לשאול את עצמכם ולהבין מהן העמדות שלכם בכל נושא. לאחר שתבינו מה אתם חושבים ורוצים, רק אז תוכלו להשוות זאת עם עמדותיהן של המפלגות שמתמודדות בכנסת.

בחירות 2019

קראו את המצע הפוליטי

כל מפלגה מפרסמת את המצע הפוליטי שלה, ואת הרעיונות והעמדות שלה בנוגע לנושאים מסוימים. היכרות מעמיקה עם מצע הבחירות של כל מפלגה תסייע לכם לבחור במפלגה שמחזיקה באותן השקפות עולם בהן אתם מאמינים. אגב, כדאי להיעזר במצפן הבחירות של מאקו, כי באמצעות מספר שאלות קצרות על העמדות שלכם, המצפן יכוון אתכם אל המפלגה האידיאלית בעבורכם.

הכירו את האנשים במפלגה

כשאתם מצביעים למפלגה, אתם למעשה מצביעים לאנשים החברים בה, לכן חשוב להכיר את כל חברי המפלגה (ולא רק את האדם שעומד בראשה), לדעת מה החזון שלהם ולהבין אם אלה האנשים שאתם רוצים בממשלה.

תשדירי בחירות

בשעות הלילה, תוכלו לצפות בערוצי החדשות השונים, שם משודרים תשדירי הבחירות של המפלגות השונות. למרות שחלק מהתשדירים משמיצים את היריב או מציגים רובד מסוים וספציפי מתוך מצע הבחירות שלהם, עדיין מדובר בכלי שעשוי להשפיע על ההחלטה שלכם. בכל אופן, קחו בחשבון שתשדירי הבחירות לא בהכרח משקפים את המצע הפוליטי של המפלגה, ולכן הם לא מהווים אלמנט שכדאי להתבסס עליו בקלפי.

 

התקשורת עשירה במידע, בין אם מדובר במידע איכותי ובין אם מדובר בפרסומים שמשמיצים את היריבים – מכל אלה ניתן ללמוד לא מעט אודות המפלגות ועמדותיהן ולגבש החלטה מושכלת. לא משנה מה תחליטו – העיקר שתלכו להצביע ותממשו את זכותכם האזרחית.