איך לכתוב קורות חיים?

לעתים יש למעסיק פוטנציאלי היכרות קודמת איתכם, המלצה עליכם ממישהו או מקור מידע אחר, שדרכו הוא הגיע אליכם (אתרכם למשל). עם זאת, לרוב, מסמך קורות החיים שנשלח למעסיק הוא הרכיב הקריטי והיחיד, בשאלה האם תתקבלו לעבודה זו או לא. כיצד כותבים זאת ביעילות?

איך לכתוב קורות חיים

שימוש בתבנית

תבניות מוכנות של קורות חיים מסייעות כנקודת התחלה והן עשויות להיות מעוצבות במגוון דרכים. כמובן, פורמט לקורות חיים  צריך להיות המתאים ביותר אישית עבורך – טעות נפוצה היא להתבסס על כללים קשיחים מדי, שכביכול מתאימים לכל משרה ולכל מועמד. ההיפך הוא הנכון – השגת משרה בה מעוניינים, דורשת מידה רבה של התאמה, לפי הפונה, פרטי המשרה, החברה בה מדובר ועוד.

ריכוז מידע גולמי

לפני הכנת קורות חיים, חיוני תהליך ראשוני של הקדשת זמן לרישום מסודר של כל המידע הגולמי הרלבנטי. מדובר ברישום מפורט לשימוש אישי, בו תרכז את כל ה"ברוטו" של המידע שיש לך, שרלבנטי לפנייה למשרות שונות. לעתים קרובות, במיוחד אצל מחפשי עבודה מבוגרים עם היסטוריית תעסוקה ארוכה, לא זוכרים פרטי פרטים של תאריכים ומקומות עבודה. הפתרון, הוא להשקיע פעם אחת באופן יסודי, בריכוז כל המידע הרלבנטי על מקומות עבודה, לימודים, ממליצים וכדומה.

להבין את "מסע החתחתים"

משרה נפתחת בעקבות צורך באיוש במחלקה מסוימת בחברה, אבל עד שמגיעים לראיון באותה מחלקה, יש לעתים דרך ארוכה של שלבי ומנגנוני סינון, כל אחד עם דרישותיו. חשוב להבין זאת ואת ההשלכות לגבי הכנת קורות חיים.

הקו"ח עשויים להיות מסוננים במערכת מיון קורות חיים אוטומטית, מבוססת מילות מפתח. האם ידועות לך מילות המפתח? סביר שלא, אבל תוכל להעריכן ולכלול אותן בקורות החיים.

לאחר מכן, יש את "משוכת" מחלקת כח האדם, מאחר שהם אלה שיטפלו בכך כנראה, וודאי בארגון גדול. הם ולא    מי שעומד בראש המחלקה אליה מגייסים. האם אפשר לפנות ישירות למנהל האחראי? האם זה כדאי?

בנוסף ובכל מקרה, יש לקחת בחשבון שקורות החיים יצטרכו לבלוט, מבין קורות חיים רבים מאוד. מה יגרום להם לבלוט, עבור אותה משרה ספציפית?

להתאים למשרה

חיוני להתאים את קורות החיים לכל משרה שאליה פונים ולהכניס כל מה שרלוונטי. כשמודעים ל"משוכות" שבדרך ומבינים אותן, אפשר לעשות זאת ביעילות.

לצמצם ולשפר

בסוף התהליך, אמור להיות עמוד בודד בפונט אריאל בגודל 11 או 12 ורווח בין שורות שאיננו צפוף מדי. הצמצום יכול וצריך להיעשות בשני אופנים: הראשון הוא צמצום ניסוחים – דבר שכמעט תמיד אפשרי (רק להקפיד שלא לצמצם עד לניסוח "מברקי" שפוגע בהבנת הנקרא). אופן צמצום שני, הוא צמצום הטריוויאלי, כך שיישאר רק מה שבאמת

חשוב – "חשוב" עבור מי שעובר על הקו"ח. מה בדיוק הם מחפשים?

לסיכום

היעזרות בכללים אלה, תסייע למקסם את סיכויי קבלתכם לעבודה.