מה כולל תהליך נוטריון?

תהליך נוטריון

רבים שמתבקשים לפנות לנוטריון מקבלים רגליים קרות, ולו כי הם אינם מכירים את הנתונים, אינם יודעים כיצד לאתר נוטריון ואף כיצד עומדת להתגלגל ההתנהלות מולו, ועל כן אנו מבקשים להבהיר מספר דברים בסיסיים, כי ברגע שהדברים ברורים, החשש מתמתן וההליך הרבה יותר רגוע ונעים.

אודות התפקיד

ראשית ניישר קו ונסביר שנוטריון הוא בסך הכול עורך דין, אך עורך דין שמחזיק בניסיון של עשר שנים במקצוע, ללא עבר פלילי ושעבר התמחות בתחום. כמו כן, לנוטריון אין תחליף וזאת כי שלל הליכים אך ורק הוא מורשה לעשות. כך למשל הוא מורשה לאמת חתימה, לאמת תרגומים, לערוך מסמכים משפטיים, לאשר שמסמך מסוים אכן מקורי, להעיד שמסמך מסוים חתום מתוך רצון חופשי וכדומה. מכאן שבין אם מבקשים להציג בחו"ל תעודת ציונים לקראת קבלה ללימודי תואר, ובין אם מבקשים להפוך מסמך שכתוב בשפה זרה לראייה קבילה בבית המשפט, הרי שחובה להיעזר בנוטריון, ופה נציין שלעיתים תוכלו להיעזר בנוטריון אונליין, כך שסך ההליך יהיה הרבה יותר מהיר.

מקרה לדוגמה

למרות שתפקידו של הנוטריון רב חשיבות וייחודי, טוב לדעת שההתנהלות מולו נחשבת נוחה ומהירה, וזאת כי ידוע שהרבה פעמים ישנה חשיבות מרבית למהירות התגובה. כך למשל אם עומדים לרכוש דירה ונדרשים לערב נוטריון (ולו כי הבנק למשכנתאות דורש ייפוי כוח נוטריוני), הרי שראשית צריך לאתר את הנוטריון המועדף (ניגע בכך בהמשך) ולאחר מכן יש להגיע לפגישה עמו מצוידים במסמך ייפוי כוח מטעם הבנק (בכדי שהנוטריון יעניק את חתימתו) ועם ת"ז (לקוחות הנוטריון נדרשים להזדהות). מכאן שאם נחדד את הדברים ונשליך את פרטי המקרה על ההתנהלות הכללית, נציין שתמיד רצוי להגיע לנוטריון מצוידים בסך המסמכים הנחוצים, כולל כמובן פרטים מזהים.

נוטריון

בחירת נוטריון

אם נחזור רגע צעד אחורה, נציין שחשוב להבין כיצד מוצאים את הנוטריון המתאים ביותר, כאשר פה מראש נבהיר שאין לערב שיקולים כספיים, וזאת בשל הסיבה הפשוטה – כל הנוטריונים לוקחים את אותו תעריף בדיוק (ידוע מראש) עבור אותה פעולה, ועל כן רק נותר להפעיל שיקולים משלימים, קרי קירבה, היתכנות לסגור את הפינה באופן מקוון וכמובן זמינות, במיוחד כאשר לא פעם הצורך הנו מהיום למחר.

הגיעו מוכנים

אם נחזור על שני דגשים חשובים (טיפול מידי ופנייה מסודרת), נציין שטרם הפגישה מוטב לוודא עם אלו מסמכים מוטב להגיע, ואף מוטב להוריד באופן מקוון מגוון טפסים. כמו כן, בכדי לוודא שאכן עומדים מול נוטריון מוסמך, ניתן להיכנס לפנקס הנוטריונים שמחזיקים בתוקף משפטי. לבסוף נעניק טיפ חשוב: הרבה פעמים גם אם לא הכרחי לפנות לנוטריון, המהלך עדיין יהיה כדאי, ולו כי הוא יפתח דלתות ויקדם תרחישים רצויים. מנגד יש מקרים שעבורם ההשקעה תהיה מיותרת, משמע תמיד ראוי לבחון דרישות והשלכות.