טיפול בחרדות אונליין: איך בוחרים מטפל מתאים?

אין ספק, שפרשת ה"קורונה" מדגימה היטב, עד כמה החיים המודרניים עשויים להיות לא קלים. דאגות לגבי ההווה,  חוסר וודאות לגבי העתיד, נסיבות אישיות לא קלות שמסתבכות, כל אלה מעלים אצל רבים מצוקות נפשיות שונות, ברמות מגוונות של עוצמה ובניואנסים אישיים. החדשות הטובות הן, שזמינים לכך טיפולים יעילים ואפילו בזמינות מיידית, לטיפול מרחוק. אבל כיצד בוחרים באיש מקצוע איכותי, מנוסה, כזה שתסתדרו איתו באמת? במילים אחרות – כיצד בוחרים במטפל המתאים עבורכם?

לחפש ניסיון בסוג טיפול כזה

סינון ראשוני חשוב ביותר, הוא לבחור במטפל שגם מאמין ביעילות טיפול מסוג זה וגם מנוסה בכך. חשוב לשים לב, גם להכשרה מתאימה בנושא הטיפול מרחוק ולהיכרות עם הקוד האתי בנידון – שני נושאים שכבר מקבלים ביטוי בחוק הישראלי ("התערבות פסיכולוגית באמצעים מרחוק"). תוכלו למצוא מטפלים כאלה למשל במכון חיבורים, אשר מציע לאור המצב טיפולי אונליין מוזלים, בזמינות מיידית. בשונה מכך, נזכיר כי לא כל המטפלים מנוסים בנושא החרדות או בטיפול מרחוק. יש כאלה, אשר כלל לא מוכנים לטפל מבלי להיפגש ישירות.

טיפול בחרדות- אונליין איך בוחרים מטפל מתאים

להבין את אופני התקשורת

אחד הדברים הראשונים שכדאי תמיד לבדוק לגבי מטפל בחרדות, הוא סוג הטיפול שבו הוא מתמחה. אם מדובר בטיפול מרחוק, ישנם גם כמה וכמה ניואנסים, שנובעים מההיבט הטכני של סוג התקשורת בין המטפל למטופל. אם הטיפול מתבצע באמצעות הדואר האלקטרוני, יש לשני הצדדים את היתרון של היכולת להתנסח בנחת ובתשומת לב ושל התיעוד של האינטראקציה. המטופל יכול גם להרגיש באופן כזה יותר אנונימי. אם השיחות הן בוידיאו, ישנה התקשורת הישירה, שחלקה כמובן גם לא מילולי. אמצעי ביניים שבין השניים הוא הצ'ט הטקסטואלי, שמספק מחד אינטראקציה בזמן אמת, אך מאידך דורש כתיבה מתמדת ומהירה. לכן הוא מסורבל מעט. לכל האמצעים האלה ישנם גם היבטי פרטיות, אבטחה ואתיקה, אשר המטפל וגם המטופל צריכים להיות מודעים להם.

לבדוק אפשרויות תשלום

היבט טכני קטן לכאורה, אך עדיין חשוב, הוא אמצעי התשלום האפשריים. לא כדאי להפסיד את הנוחות של טיפול מרחוק, בגלל אופן תשלום מסורבל. מטפל מקצועי ורציני שעוסק דרך קבע גם בטיפול מרחוק, יציע אפשרויות תשלום נוחות ובטוחות, בעיקר תשלום באשראי באמצעות האינטרנט ואולי גם דרך פייפאל.

לנסות

אחד מיתרונות הגישה מרחוק, הוא שקל יותר לנסות מטפלים שונים. הדבר אינו שונה מהותית, מלנסות חנויות שונות שזמינות באינטרנט, במקום הגעה פיזית לחנויות כאלה. כדאי לנצל זאת, אם כי לא להגזים (בכל זאת מדובר בתהליך טיפול רציני בו חשובה העקביות ולא בקניית פיסטוקים בשוק).

לסיכום

בשורה התחתונה, ניתן לומר שבחירת מטפל מרחוק מאתגרת מעט יותר מהרגיל – אנו לא נהנים מהתרשמות ישירה מהמשרד (התעודות על הקיר ובכלל) וגם ההתרשמות מהמטפל עצמו מוגבלת (אפילו בוידיאו). על רקע זה, חשוב במיוחד לבחור בתשומת לב. כך שמעבר לדרכים הרגילות (דוגמת המלצות) ולהעדפות אישיות (מטפל או מטפלת), כדאי ליישם את הטיפים שפירטנו כאן.