בדרך לרישיון – ממלאים טפסים: המדריך המלא לבירוקרטיה לפני הוצאת רישיון נהיגה

קיבלתם החלטה שהגיע הזמן להוציא רישיון נהיגה? מזל טוב! עם זאת, רגע לפני שקובעים עם מורה הנהיגה ומתיישבים מאחורי ההגה, יש לעצור ברמזור אדום ולבצע מספר מהלכים מקדימים. אז היכן נחוץ לבקר, מה יש להכין, עד כמה התהליך עומד להיות ארוך ומה הוא מצריך? הכנו עבורכם מדריך מלא, רגע לפני שלומדים תיאוריה ומעבירים להילוך אוטומטי.

מילוי הצהרת בריאות

אחד מהשלבים הראשונים שיש לעשות הוא למלא הצהרה בדבר מצבו הרפואי של מבקש רישיון הנהיגה. עם זאת, כיוון שהוצאת רישיון לטרקטור, אופנוע, או רכב פרטי כרוכה בדרגת רישיון שונה, יש לברר מראש איזו דרגה נחוצה (עבור רכב פרטי עד 3,500 ק"ג יש צורך בדרגת רישיון B). לאחר שהדרגה הנחוצה ידועה, יש להתחיל במילוי הטופס המקוון, עדיף דרך דפדפן כרום ולצד מכשיר נייד, וזאת כדי שיתקבלו בנוחות המסרונים הנחוצים עבור אימות פרטים אישיים. פה ראוי לדעת שיותר אין זה אפשרי למלא "טופס ירוק" באופן ידני, אלא מהיום מתנהלים רק באופן מקוון. פה ראוי לדעת שאם אינכם יכולים לקבל מסרונים, תקבלו הודעה קולית, ואם ישנה הגבלה מסוימת שנוגעת לרישיון הנוכחי, תידרשו להגיע פיזית למשרד הרישוי. רק לאחר שההגבלה תוסר, תזכו למלא את הטופס.

אלו פרטים יש למלא?

טופס ירוק אינו מצריך פנייה לרופא המשפחה, אך הוא כן מצריך למלא מספר פרטים אישיים לצד הצהרת בריאות. הצהרה זו כוללת מגוון שאלות אודות המצב הגופני והמצב הנפשי. פה ראוי להבין שגם אם ממלאים פרמטר מסוים באופן חיובי, עדיין אין בכך כדי לדחות את הבקשה באופן אוטומטי, כך שאין לחשוש להיות כנים. עוד ראוי לדעת שההצהרה תקפה למשך כ3שנים, אך אם המצב הרפואי משתנה באופן רלוונטי (למשל פגיעה במערכת העצבית, פגיעה בשמיעה, או מחלת לב), הרי שאז יש ליידע את רשות הרישוי. מה עוד חשוב לדעת? שאין למלא מידע כוזב. מי שעושה זאת מסתכן בסירוב מתן רישיון.

בדרך לרישיון - ממלאים טפסים: המדריך המלא לבירוקרטיה לפני הוצאת רישיון נהיגה

מגישים ערעור

במצב של אי כשירות תתקבל תשובה שלילית, באמצעות שליחת מסרון לנייד. עם זאת, טוב לדעת שאפשרי להגיש ערעור. על מנת להגיש ערעור יש לקבוע תור למשרד הרישוי, שם תידרשו למלא מחדש את טופס הבקשה המקוון, וכמובן שגם לצרף לו מסמכים רפואיים תומכים. משמע אם לא רוצים ללכת פעמיים, חשוב להגיע מגובים בסך המסמכים הנחוצים.

בדיקת ראייה והפקת תמונה

לצד מגוון סעיפים שיש למלא באופן מקוון, גם יש לפעול באופן פיזי – יש לעבור בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט מורשה מטעם רשות הרישוי ולהפיק תמונה. את הפקת התמונה ניתן לבצע רק ב אחת מתחנות הצילום הייעודיות, כאשר יש להגיע מצוידים בת"ז ודרכון. מדובר בהליך מסובסד שאינו דורש תשלום ולרוב ניתן לסגור את שתי הפעולות באותו המקום. טרם מלאו לכם 16 שנה? הגיעו מלווים באחד ההורים.

עוברים לעשות תיאוריה

לאחר שמילאתם את3 השלבים שציינו (מילוי הצהרה רפואית, בדיקת ראייה וצילום תמונת פרופיל) ולאחר שלא התגלתה שום בעיה משמעותית, תקבלו לנייד מסרון שמזמין להירשם לתיאוריה. בשלב זה יש להתייצב במשרד הרישוי ולהחתים את הטופס הירוק. בנקודה זו ניתן לחמם מנועים, או לכל הפחות להתחיל ללמוד למבחן. רק לאחר שתעברו בהצלחה את המבחן (מבחן התיאוריה בנוי מ30 שאלות אמריקאיות), תהיו רשאים להתחיל בשיעורים המעשיים, כמובן אם נמצאים בגיל המתאים. כמו כן, בהנחה וקיים פטור שמייתר את הצורך לעבור תיאוריה, המסרון יידע אותכם. בהצלחה!