האם כדאי להוציא דרכון פורטוגלי?

אם גם אתם תוהים האם כדאי להוציא דרכון פורטוגלי, נראה ששמעתם שבשנת 2015 ממשלת פורטוגל אימצה את תיקון החוקה. תיקון שבין היתר מתיר ליהודים לקבל אזרחות (כמובן כל עוד מצליחים להוכיח זיכה לצאצאי הקהילה היהודית). בנוסף, סביר להניח שמי שמעלה את השאלה גם יודע להסיק את המסקנה המתבקשת מכל – מי שמחזיק בדרכון פורטוגלי באופן אוטומטי מחזיק בדרכון אירופאי, ופה כבר מדובר בעובדה רבת חשיבות!

דרכון פורטוגלי

היתרון שמאחורי דרכון אירופאי

מדוע יש יתרון עצום בהחזקת דרכון אירופאי? כיוון שהוא מזכה בשלל זכויות בעלות משמעויות כלכליות! דרכון אירופאי מאפשר לגור, ללמוד, לעבוד ולסחור במגוון מדינות שמשתייכות לאיחוד, ואם נעצור להרחיב, נציין שלא מעט תלוי במבחן התוצאה שמאחורי בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי. מבקשים דוגמה? ניתן למצוא מדינות ששייכות לאיחוד האירופאי אשר מקנות את האופציה ללמוד במדינתן ללא עלות. מכאן מי שזכאי להחזיק בדרכון, יכול להימנע מתשלום גבוה עבור לימודים בארץ ובאותה נשימה לעשות תואר במוסד מאוד נחשב, מוסד שבבוא היום יפתח דלתות חשובות מבחינת פרנסה וקידום אישי.

דרכון פורטוגלי אל מול ספרדי

לא מעט אנשים יכולים לבחור בין הוצאת דרכון ספרדי לפורטוגלי. מהם ההבדלים? חשובים ביותר! על מנת להוציא דרכון ספרדי יש לעבור מסע הרבה יותר ממושך ומאתגר, וזאת כי מעבר לחובת ההוכחה, גם צריך לעבור מבחני שפה, להכיר באופן יסודי את פרטי ההיסטוריה ואפילו צריך להישבע אמונים לדגל ולמדינה – שני פרמטרים שלא יתקבלו בברכה בידי שלל יהודים. אי לכך, טוב לדעת שלהבדיל מתנאי הוצאת דרכון ספרדי, התנאים עבור הוצאת דרכון פורטוגלי אינם מצריכים כל זאת – כך שמראש החיים הרבה יותר קלים והדרך להשגת המטרה הרבה יותר קצרה.

ההשקעה שמאחורי ההטבה

אנשים רבים מוותרים על שלל ההטבות, ולו כי הם חוששים שמא התהליך המורכב יכריע אותם. פה ראוי לציין שכל עוד נעזרים בגוף מלווה, ניתן לשמור על שגרה ובאותה נשימה להשיג את המטרה, כך שאין מדובר במטרד, אלא ברוב המקרים כל שיש לעשות הנו לרכז מסמכים (הזדמנות ליצור קשרים הדוקים עם הסב והסבתא) ומכאן לאפשר לגוף המסייע לפעולה עבורכם – לנתב את המסמכים הרשמיים בין הגופים השונים (כגון נוטריון) ולבסוף פשוט ליהנות מקבלת הדרכון המיוחל.

אזרחות ישראלית לצד פורטוגלית

אנשים רבים מבקשים ליהנות מאזרחות פורטוגלית לצד אזרחות ישראלית, אך חוששים שמא שני הדברים אינם מסתדרים ביחד. אי לכך חשוב לדעת שכל אזרח רשאי להחזיק עד כשלושה אזרחויות, וכך נכון הדבר גם במקרה זה – משמע אין פגיעה באזרחות הישראלית. מכאן שאין סיבה לא להוציא דרכון פורטוגלי, אלא שיש סיבה להתחיל להבין האם גם אתם זכאים וכיצד מומלץ להתנהל.

יתרונות משלימים

  • דרכון פורטוגלי מקנה זכויות סוציאליות בכל אחת מ- 27 המדינות אשר שייכות לאיחוד האירופאי.
  • דרכון פורטוגלי מאפשר להיכנס אל ארה"ב ללא ויזה.
  • הדרכון מאפשר להגיע אל מדינות שלא ניתן להגיע אליהן באמצעות דרכון ישראלי.
  • עבור רבים דרכון אירופאי מהווה גלגל הצלה שמבקשים לשמור לקראת צרה – ולו כי אנשים יבקשו לעזוב את המדינה, בשל סיבה כזו או אחרת.
  • מהיום אין הכרח להיות ספרדי טהור (או לחלופין אשכנזי) על מנת להחזיק בדרכון אירופאי, וזאת כי מספיק להוכיח שרק סבא רבא אחד ממוצא תורכי.

חושבים קדימה!

מכאן שאם נחזור לשאלה הראשית, נציין שנכון שיש להשקיע כסף, אנרגיה ואף זמן בחיפושים אחר מסמכים, אך הכל מתגמד לנוכח סל היתרונות, כך שגם אם כיום לא חושבים לרדת מהארץ, תמיד טוב להשאיר את האופציות פתוחות, ולו עבור דור ההמשך.