תנו צ'אנס לנגב: אלו גופים מעודדים התיישבות בדרום הארץ?

לאורך השנים ניתן לראות שלא מעט אנשים וארגונים ביקשו להתיישב בנגב, ולו מטעמים מעשיים ואידאולוגיים, וזאת למרות קשיים פוליטיים, חקלאיים וביטחוניים. כיום המצב כבר שונה לגמרי, אנשים בקלות יתרה בוחרים להתיישב בנגב, גם אם אין מאחורי ההחלטה אג'נדה פוליטית או רוח ציונית שמבקשת להפריח את השממה. עם זאת, עדיין ניתן למצוא גופים שמעודדים התיישבות בדרום הארץ, כי תמיד יש עוד לאן לצמוח והנגב עדיין מציע הבטחה שאינה ממומשת כהלכה. מכאן שאם גם אותכם מושך הקסם של הנגב, אתם מוזמנים לגלות אלו הטבות וחיזוקים מוצעים, ולו באמצעות גופים ייעודיים.

עמותת איילים

אחד מהגופים היותר משמעותיים מתייחס לעמותת איילים. סקרנים? זוהי תרומתה של עמותת איילים: לאורך 15 שנה היא הקימה 22 כפרים ומתחמים של צעירים, הא הצליחה להחזיר לאזור תושבים, היא הצליחה לשפר את הנראות של מגוון אזורים בדרום, היא הצליחה לגרום לאחוז נאה מבוגרי העמותה לקבל החלטה שזהו המקום שבו הם יקימו את ביתם, היא סייעה להוביל קבלת החלטה בדבר הפשרת קרקעות באזור ועוד, כאשר לכל אורך התהליך היא מחברת בין הדורות, משקיעה שעות עם ילדים ומבוגרים ובונה חיים שמותאמים לצעירים. כך עשתה עמותת איילים והיא עדיין פעילה וממשיכה להקים כפרי סטודנטים נוספים, כאשר היא מסתייעת במגוון תרומות, וזאת כי רבים מעריכים את פועלה ומבקשים לחזק את ידה.

תנועות ועמותות בנגב

תנועת אור

"תנועת אור" מאחדת אנשים שמבקשים לגור ביחד, בין היתר בנגב. מדובר בגרעין התיישבותי שזוכה לבחור את המיקום הרצוי (בהתאם לאילוצים כמובן) ולהכתיב כבר מהשלבים הראשונים את סגנון היישוב. על מנת לחבור לגרעין מסוים יש להחזיק בערכים אידאולוגיים זהים וכמובן שצריך להיות בעלי חזון. מכאן שהנגב מהווה עבור התנועה אופציה מבטיחה ופה נעצור להכיר את "מרכז המידע לנגב ולגליל", שגם הוא נוסד מטעם התנועה. המרכז מהווה גוף לאומי שמעודד התיישבות באזור – הוא החוט שמקשר בין מתיישבים פוטנציאליים לבין הרשויות, העיריות והיישובים, כך שאם מתעניינים, טוב להכיר נקודת התחלה חשובה.

קרן מיראז'

קרן מיראז' מתמקדת בפיתוח ההתיישבות בנגב והיא הקימה קבוצת מנהיגים שפועלים על מנת לשכנע כמה שיותר אנשים לעבור דרומה, כאשר היא עושה זאת באמצעות הצגת היתרונות הייחודיים, ופה המקום לציין שבדרום ניתן למצוא חינוך טוב יותר, בית צמוד קרקע במחיר בר השגה ומגוון מרחבים טבעיים במרחק נגיעה. בנוסף, כיון שמדובר במקום יותר קטן, יותר קשרים בינאישיים נרקמים, וזהו יתרון מהותי עבור מי שחשוב לו חיי קהילה.

נקודת ההתחלה

לבסוף נציין שאם באמת מעניין אותכם מגורים בדרום, ניתן להצטרף למגוון סיורים העונים לשם "חשיפה לדרום" ואף להיעזר בשלל אירועים שנערכים בנושא, קרי "נגב פינת תל אביב". כל אלו מהווים הצצה לחיים שמחכים מעבר לפינה, וכמובן להצטרף למיזם של איילים. בכול מקרה חשוב להבין שתמיד מדובר בעניין אישי, אך טוב לדעת שכאשר מבקשים להתקדם, יש מי שמושיט את היד ומציג את הדרום בשיא הדרו – שופע הזדמנויות שלא תמצאו במרכז.