מה הוביל להתפתחותה של באר שבע?

ההתפתחות של באר שבע

בצפון הנגב שוכנת לה עיר הבירה המקומית – העיר באר שבע, עיר שב1948 נכבשה ע"י צה"ל ואילו כיום כבר מתגוררים בה מעל ל 160,000 איש. כיצד העיר צמחה כה מהר? ובכן ניתן למצוא לכך מגוון סיבות, אך טרם נפרוט אותן נציין שהעיר באר שבע זכתה להתפתח באופן מהותי פעמיים, כאשר הפעם השנייה נוגעת ממש לשנים האחרונות, וזאת כי הממצאים מצביעים שערך הנדל"ן שלה האמיר באופן משמעותי, ואף ביחס למה שקורה בארץ מצבה נחשב מצוין: עד לפני כשנה החזיקה בשתי שכונות שנמנו עם השכונות המבוקשות בארץ.

מבט לעבר

אין להבין את ההווה מבלי לעצור ולבחון את העבר, ועל כן נעצור ונבהיר כיצד עיר בדרום המדינה הפכה לכה משמעותית. ובכן ראשית נציין שהעיר ממוקמת באופן אידאלי, לא חסרים בה מקורות מים ומבחינה גיאוגרפית היא מאוד מישורית. בנוסף, העיר מוקפת ביישובים שזקוקים לשירותיה ובסמוך אליה נמצאים מחצבים חשובים. כמו כן, העובדה שבשנות ה50, ה60 וה90 השתכנו בה עולים רבים, גם כן סייעה רבות לצמיחתה של העיר.

כיום

אם נקפוץ להווה, נמצא שצמיחתה של העיר אינה ניתנת לעצירה, במיוחד בשל העובדה שמתבצעים בה מגוון פרויקטים גדולים, קרי תחנת הרכבת שהועברה למרכז העיר והמרכז המסחרי המפותח שנבנה במזרח, משמע חנויות רבות בבאר שבע מושכות לא מעט לקוחות, ואלו מפרנסות בכבוד את התושבים, משמע מדובר באפקט "הביצה והתרנגולת" שתורם רבות להתפתחות העיר, אם כי גם נמצא סיבות נוספות.

עיר בירה עם הצדקה

אומנם לאורך שנים העיר באר שבע ידועה כעיר הבירה של הדרום, אך רק ממש לאחרונה היא מתחילה להצדיק את מעמדה, וזאת בשל הליך בנייה מואץ – משמע כבר עתה ידוע שאת העיר מאכלסים בני המעמד הבינוני ומעלה. כיצד מהלך זה קרה? ובכן מחירי הדירות הנמוכים מייצרים תשואה גבוהה, במיוחד ביחס לתשואה שמייצרות דירות מהמרכז, פשוט כי ההשקעה הראשונית נמוכה ואילו הביקוש רק הולך וגובר, ולו בשל אוכלוסיית הסטודנטים. כמו כן, פרויקטים יוקרתיים של מגדלי דירות מצטרפים לחגיגה וגם כן תורמים לשינוי המיוחל.

חלון הזדמנויות

לאור הדברים ברור שיש עוד למה לצפות, ואכן מגוון פרויקטים גדולים מתוכננים. כך למשל לא הרחק מבית החולים סורוקה והאוניברסיטה מתוכננת להיבנות שכונת מגורים ענקית שבין היתר עתידה לכלול מרכז ספורט, מתנ"ס, בתי ספר ועוד. פה ראוי לציין שהביקוש בעיר רק צפוי ללכת ולהאמיר ועל כן ממש עתה רבים מבינים שמדובר בחלון הזדמנויות שמאפשר לרכוש דירות להשקעה במחירים אטרקטיביים.

תשתיות משלימות

בכדי להמשיך מהלך חיובי מעין זה, מובן שיש לעשות מעט יותר מאשר רק להגדיל את היצע הדירות, ועל כן בצעד משלים המדינה התחייבה להשקיע כמיליארדי שקלים לטובת פיתוח העיר, ולו מבחינת תשתיות, כך שבהחלט מוצע מענה לביקוש הגובר, כאשר אין להתעלם מהעובדה שלא מעט סטודנטים מקבלים החלטה להמשיך ולגור בעיר ובכך מביאים עימם רוח צעירה שתורמת רבות בתחומי התעשייה, הפנאי והתרבות.